fbpx

Blog

Várandósság alatti szájápolás: nagyon fontos a szájhigiéné!

Milyen változások mennek végbe a szájüregben a várandósság alatt?

Életmódbeli és hormonális változásokról beszélhetünk. A várandósság alatt a hormonrendszer átállása miatt egyrészt megváltozik a nyál összetétele, valamint a fogíny is hajlamosabbá válik a gyulladásra: gyakran lehet ínymegnagyobbodást, fokozott vérzékenységet észlelni kismamákban. Emellett az étkezési szokások is megváltoznak: előfordul, hogy a hirtelen éhségrohamok miatt többször esznek, esetleg a táplálék összetétele is több cukrot, szénhidrátot tartalmaz. Ezek önmagukban is fokozzák a fogínygulladás, fogszuvasodás kockázatát, ezen tovább ronthat az első trimeszterben jellemző hányinger, hányás. Sokszor a fogkefe, fogkrém használata is hányigert válthat ki, emiatt kevésbé alapos a fogmosás.

Mire figyeljünk a szájüregünk egészségének megőrzése érdekében a várandósság idején?

Várandósok szájápolása: nagyon fontos a szájhigiéné!

Várandósok szájápolása: nagyon fontos a szájhigiéné!

A fent említett problémákra megoldást nyújthat, ha kifejezetten odafigyelünk fogaink, fogínyünk ápolására . Lehetőség szerint naponta háromszor mossunk fogat, puha sörtéjű fogkefével és fluoridot tartalmazó fogkrémmel. Amennyiben hányingert okozna a fogmosás, legalább klórhexidin tartalmú szájvízzel öblögessünk. A fogköztisztítás kiemelten fontos ebben az időszakban: erre használjunk fogselymet és fogköztisztító kefét. Emellett lehetőleg kerüljük a túlzott cukorbevitelt is.

Lehet-e egyáltalán fogorvoshoz menni ebben az időszakban?

Igen, sőt kell is! A legfontosabb persze itt is a megelőzés, tehát a legjobb, ha már a családtervezés alatt felkeressük a fogorvost, hogy segítsen helyreállítani a szájüreg és a fogak egészségét. A terhesgondozás része legalább egy fogorvosi vizsgálat, hiszen a szájüreg is a testünk része, ennek egészsége kihat a teljes szervezetre, tehát a magzatra is. Egyes tanulmányok szerint összefüggés van a fogínygyulladás és a koraszülés között. Röntgenfelvételt az első trimeszterben tilos készíteni, később is csak védőköpenyben, indokolt esetben szabad. A fogorvosi kezelések egy része ( pl. fogkőeltávolítás, tömés készítése) biztonságosan elvégezhető a második trimeszterben. Az utolsó trimeszterben a magzat mérete miatt álalában kerülendő a fogászati ellátás.

Ha ezen felül tanácsra, segítségre van szükségünk, bátran keressük fel a dentálhigiénkust, fogorvost!