fbpx

Gyakran Ismételt Kérdések

Implantációs protetika - gyakori kérdések és válaszok
Mit nevezünk fogászati implantátumnak?

Az állcsontba (alsó vagy felső) beültetett, titániumból készülő, mesterséges „foggyökeret”.

Mit nevezünk implantációs fogpótlásoknak?

Olyan fogpótlások, amelyeket már ez előzetesen beültetett implantátumokhoz rögzítünk, különféle felépítmények segítségével. Ezek lehetnek önálló koronák, többtagú hidak, vagy kiterjedtebb fogpótlások.

Mik azok a felépítmények?

Felépítménynek nevezzük azt szerkezetet, amely az implantátumot és az arra készülő fogpótlást kapcsolja össze. A felépítmény minden esetben az implantátumba van becsavarozva. Az implantációs fogpótlás tehát egy hármas egység: az implantátum, a felépítmény és a fogpótlás egysége.

Az implantációs fogpótlások rögzítettek, vagy ki lehet azokat venni?

Az általunk készített implantációs fogpótlások javarészt rögzítettek, de előfordulnak olyan esetek is amikor a fogpótlást a páciens ki tudja venni szájából. Ilyen fogpótlások például a stéges, vagy gömbretenciós elemmel ellátott kivehető pótlások.

Hogyan rögzül a fogpótlás az implantátumon?

Az pótlás az implantátumhoz a felépítmény segítségével rögzül. A felépítményhez való rögzülésnek kétféle módja létezik. Az egyik a ragasztócementtel történő rögzítés (ragasztott fogpótlás) , a másik a csavarral történő rögzítés (csavarozott fogpótlás).

Melyik a jobb megoldás?

Klinikánkon a csavarozható fogpótlásokat részesítjük előnyben. Ezek egyik legfontosabb előnye a ragasztott verzióval szemben, hogy klinikai körülmények között a fogpótlás eltávolítható az implantátumról, ha szükség van rá. Ragasztott fogpótlás esetén, a pótlás csak annak roncsolásával távolítható el.

Mekkora kiterjedésű fogpótlások készíthetőek implantátumokra?

Egyetlen fogtól, teljes fogazatot helyettesítő fogpótlásokig terjedhet a skála. A lehetőségeket mindig a meglévő fogak száma, és a csontkínálat határozza meg.

Az implantációt követően egyből lesz fogam?

A legtöbb esetben meg kell várni az implantátum csontosodását (osszeointegrációját), amely 3 hónap. Abban az esetben, ha az implantációhoz csontpótlás szükséges volt 6 hónapot követően készülhet el a fogpótlás.

Mely esetben lehet azonnal terhelni fogpótlással az implantátumot?

Teljes foghiány, es megfelelő csontkínálat esetén, az implantációt követő 2 heten belül van lehetőség fémmel erősített műanyag fogpótlás elkészítésére. Ekkor az ALL-ON-4 vagy ALL-ON-6 implantációs technikát alkalmazzuk.

Mennyi idő alatt készül el az implantációs fogpótlás?

Mivel az implantációs fogpótlások típusai szerteágazóak, ezért a különböző pótlások elkészülési ideje is változó. Általánosságban elmondható, hogy legalább 3, de egyes esetekben akár több kezelés is szükséges lehet.

Milyen anyagból készülnek az implantációs fogpótlások?

A leggyakrabban használt, és legnépszerűbb anyag a cirkónium-kerámia fogpótlások. Ez legesztétikusabb, és legstrapabíróbb anyag. Egyes esetekben fém-kerámia, vagy fémmel erősített műanyag pótlások is alkalmazhatók.

Élethűek ezek a fogpótlások?

A fogtechnika mindig a legesztétikusabb, legélethűbb eredményre törekszik. Az esztétikai elvárásokat megbeszéljük pácienseinkkel a fogpótlás készülése során. Ide tartozik többek között a szín, a forma vagy a fogak mérete.

Mennyi időbe telik megszokni egy új fogpótlást?

Minél kisebb pótlásról van szó, annál rövidebb időbe telik a megszokás. Ezt az időt az is befolyásolja, milyen régóta áll fent a foghiányos állapot.

Milyen élettartamúak ez a fogpótlások?

Az élettartam szintén több tényezőtől függ. A legfontosabb a rendeltetésszerű használat, valamint a szájhigiénés tanácsok betartása és alkalmazása. Utóbbi magában foglalja a speciális tisztítóeszközök alkalmazását, illetve az évenkénti szájhigiénés kezeléseket.

Szükséges kontrollvizsgálatra járni?

A (legalább) évenkénti fogászati kontrollvizsgálat elengedhetetlen mindenki számára, az implantációs fogpótlások számától függetlenül. Orvosaink és dentálhigiénikusaink ekkor megvizsgálják az implantátum, a fogpótlások, illetve a környező szájképletek egészségi állapotát.