fbpx

Blog

Ideiglenes tömés – mikor van rá szükség?

Az ideiglenes tömések nevüknek megfelelően nem tartanak „örökké”. Általában valamilyen több kezelési alkalmat igénylő beavatkozások közötti idő áthidalására szolgálnak. Előnyük, hogy megakadályozzák az előkészített fogfelszínek vagy gyökércsatornák szennyeződését, addig, amíg a végleges ellátás meg nem történik valamint, hogy szükség esetén könnyedén eltávolíthatók. Hátrányuk, hogy mechanikai tulajdonságaik, széli záródásuk és esztétikumuk meg sem közelíti a végleges tömésekét, de ez nem is feladatuk, hiszen csak rövid ideig vannak a szájban. De mikor is lehet szükség ideiglenes tömésre?

Az ideiglenes tömés előfordulása

Gyökérkezelés esetén

Egy fog gyökérkezelése néhány kivételtől eltekintve több (általában kettő) kezelési alkalmat igényel. A két kezelés között a megnyitott gyökércsatornákat le kell zárni, hogy azokba semmiféle kórokozó vagy ételmaradék ne kerülhessen be a szájüregből.

Betétkészítés (inlay) esetén

Amennyiben valamilyen oknál fogva a foganyagból akkora mennyiséget kell eltávolítani, hogy oda már hagyományos tömést készíteni nem lehet (kiterjedt szuvasodás, gyökérkezelés), abban az esetben betét készítése javasolt. Ehhez szükséges egy lenyomat, ami alapján a fogtechnikai laboratórium elkészíti a betétet. Amíg a munka elkészül (általában néhány nap), addig szükséges a fogba készített üreget lezárni ideiglenes tömőanyaggal.

Töméskészítéskor (végleges tömés készítésekor)

Amennyiben valamilyen oknál fogva a szuvas foganyag eltávolítása után nem kerül be azonnal végleges tömés, olyankor a kialakított üreget ideiglenes tömőanyaggal kell lezárni. Ez az eshetőség nagyon-nagyon ritkán fordul elő, de a teljesség igénye miatt megemlítettük.

Implantátumon elhorgonyzott csavaros rögzítésű korona vagy híd készítése során

Rendelőnk egyik fő profilja az implantológia. A behelyezett implantátumokra úgynevezett csavaros elhorgonyzású koronát vagy hidat készítünk, amelyek bármiféle probléma esetén roncsolás nélkül, egyszerűen kicsavarozhatók és eltávolíthatók. A csavar „nyílásait” természetesen lefedjük esztétikus, fogszínű tömőanyaggal, azonban a frissen behelyezett fogpótlások csavarbemeneteit a „megszokás idejére” csak ideiglenes tömőanyaggal zárjuk, melyek könnyedén eltávolíthatók abban az esetben, ha bármilyen oknál fogva valamilyen korrekcióra szorul a korona vagy híd. Amikor a fogpótlását megszokta, az ideiglenes töméseket véglegesekre cseréljük.

Az ideiglenes tömés behelyezése és eltávolítása könnyű, mindössze néhány percet vesz igénybe, így Önt emiatt mindenféle kellemetlenség nem éri, viszont használatuk a fentebb említett okok miatt elengedhetetlen.