fbpx

Kivehető protézis

Hogy miért fontos óvnunk szájüregünk egészségét? Ahhoz, hogy egészségesen tudjunk táplálkozni, ezáltal egészségesek maradjunk, szükségünk van olyan fogazatra, amely funkció szempontjából is rendben van – normális fogazat esetén az ételek megőrlése probléma mentesen működik.

Bejelentkezés

Fogatlanság

Részlegesen, vagy teljesen fogatlan emberek számára az ételeknek köszönhető tápanyagok tárháza szűkebb, kevesebb a lehetőség, bár manapság a konyhai kisgépek segítséget nyújtanak és különböző turmixok, pépek formájában is lehetséges a táplálék bevitel. Azonban attól még, hogy a modern technika lehetővé teszi, hogy mindenféle ételt pépesítsünk, vagy adott esetben túlfőzzünk a puha eredmény végett, nem szabad elfelejteni, hogy állcsontunk terhelés hiányában elerőtlenedik, ezzel egyetemben az őrlés nehézkessé válik, csontunk sorvad, az ínyünk megkeményedik.

Részleges vagy teljes fogpótlással az étkezés sosem olyan, mint az egyén saját fogaival, sokan rákényszerülnek a könnyen rágható, aprítható ételek fogyasztására, amik tápanyagban nem mindig a legszerencsésebbek, a könnyen fogyasztható ételek általában zsírban és szénhidrátban gazdag ételek. De nemcsak a rossz tápanyag miatti elhízás lehet visszatartó erő, hanem az ízérzékelés korlátozottsága is, hiszen a szájpadlásunkon található izlelőbimbókat a felső fogpótlás szájpadi része teljesen letakarja. Ennek következménye lehet, hogy ételeinket túl sózzuk vagy túl édesítjük – ez egészségünknek ártalmas lehet.

A fogatlan állapotnak nem csak egészségügyi következményei lehetnek. Szociális nehézségeket is okozhat, vannak akik társadalmilag egy olyan réteghez, csoporthoz tartoznak, ahol fontos, hogy a minden napi élet során funkcionális és esztétikus fogsorral rendelkezzenek, azonban ha valaki olyan réteghez tartozik, ahol a külső megjelenés nem nyom a latba, ott sajnos előfordulhat, hogy nem élvez prioritást szájüregük egészsége.

Teljes fogatlanság esetén a csont sorvad, az állkapocs magassága folyamatosan csökken, ennek esztétikai következményei: beesett arc, ráncosabb bőr, petyhüdt bőr, arcmagasság csökkenése.

Kivehető fogpótlások fajtái

E

Klipsz (clips)

Előfordul, hogy látható területen keletkezik foghiány, szükséges fogeltávolítás vagy trauma miatt. Implantátum beültetése esetén a gyógyulási időszak lehet 3, akár 6 hónap is. Ezt az időszakot sokat nem szeretik fog nélkül eltölteni, ilyenkor lehetőségünk van egy ideiglenes akrilát fogat készíteni, mely akrilát kapoccsal rögzül a szomszédos fogakhoz. Hangsúlyoznunk kell, hogy a clips fogpótlás funkciója nem a tökéletes harapás, tépés, sőt… érdemes étkezésnél kivenni, hogy ne zavarjon minket – azonban esztétikailag megfelelő arra a pár hónapra, amíg a foghiányos állapot fennáll. A több hónapos gyógyulás alatt előfordulhat, hogy igazítani kell a pótláson, hiszen a nyálkahártya a gyógyulás folyamán változik, így a pótlás rögzülése sem lesz tökéletes.

E

Részleges kivehető fogpótlás

Sorvégi foghiány, hosszú sorközi hiány, illetve páciens kérése alapján készíthető ilyen fogpótlás, ha anyagi korlátok lépnek fel, vagy a páciens a saját fogait nem szeretné lecsiszoltatni. A kapcsos elhorgonyzású fogpótlás esetén az elhorgonyzás általában kobalt-króm. ötvözetből készülnek, a műfogak pedig akrilátból. Esztétikai hátránya, hogy az elhorgonyzásra használt fémkapocs sokszor kilátszik, zavarhatja a pácienst.

E

Implantátumokon rögzülő kivehető fogpótlás (ot-cap)

Az implantációs fogpótlások végtelen tárháza megoldást jelenthet azok számára, akik elviselhetetlennek tartják a teljes kivehető fogpótlásokat, viszont a tisztán tartás, főleg idősebb, rosszabb látással vagy kézügyességgel rendelkező pácienseknél nehézségekbe ütközik, és innentől kezdve az implantátumok élettartalma napról napra csökken.

A páciensek fő elvárása általában, hogy ugyanolyan esztétikájú és minőségű fogazatuk legyen, mint huszonéves korukban, így fő szempont az esztétikán kívül a rögzítettség, illetve az, hogy a „kivehető” fogpótlás tudata ne legyen mindennapos lelki teher. Kompromisszum alatt azt értjük ezen fogpótlásoknál, hogy míg a páciens egy jól rögzített, nem mozgó, implantátumon elhorgonyzott fogpótlást kap, úgy a fent említett szempontot (tisztíthatóság) teljes mértékben kielégítik az úgynevezett OT-CAP elhorgonyzású (gömbfejes) fogpótlások. Ennek lényege, hogy állcsontonként kettő, négy vagy hat implantátum segítségével a fogpótlás „felpattan” az implantátumokra, így annak rögzítettsége biztosított és kivételekor az implantátumok tisztítása egyszerűvé válik, mert nem kell naponta hosszú időt tölteni a kis réseken történő fogselyem-fűzögetéssel.

Az ilyen fogpótlások elkészítése során első lépés egy személyes konzultáció, melynek során a szájvizsgálat mellett képalkotó eljárások segítségével felmérjük a csontozat állapotát, az implantáció lehetőségét és kizárjuk az esetlegesen felmerülő ellenjavallatokat. Ezt követően megtörténhet az implanátumok behelyezése.

A fogpótlás elkészítésekor az implantátumokról lenyomatot veszünk, ügyelve a környező területek megfelelő leképezésére, hogy a fogpótlás illeszkedése tökéletes legyen. Ezt követően egy ún. próbafogsort kapunk a fogtechnikai laboratóriumból, mely már tartalmazza az említett OT-CAP fejeket és az OT-CAP házat a fogsorban. Ezeket a mintán és a szájban ellenőrizzük és ha kell, korrekciót végzünk.

A felszabadítást követő harmadik alkalommal becsavarjuk az implantátumokba az OT-CAP gömbfejeket és átadjuk a fogpótlást.

E

Teljes kivehető fogpótlás

Teljes fogsornak (protézis) nevezzük az olyan fogpótlást, amely nemcsak az elveszett fogakat pótolja, hanem az egyéb hiányzó struktúrákat is (elsősorban a sorvadt fogmedernyúlványt). A fogsortér a fogatlan szájüregnek része, a bukka, nyelv és fogatlan állcsont határolják, korábban ezt a részt fogak és azok tartószerkezetei töltötték ki. Ez alkalmas a fogsorbefogadásra. Anyagát tekinte általában akrilátból készül, ezt meg lehet erősíteni fémhálóval, fém vázzal.

A teljes kivehető fogpótlásokat 100%-osan nehéz fixálni. A felső fogpótlás (protézis) esetén a szájpadlás bevonásával adhézió, vonzás lép életbe, ezen segít még a protézis alaplemeze alatt kialakuló negatív légköri nyomás – vákuum – így hozzápréselődik a nyálkahártyához. Az alsó fogsor esetén a gravitáció is segít, illetve a különböző fogsorragasztó készítmények. Fontos a felső és alsó állcsontra készített fogpótlások összhangja, okkluziója – a harapási magasságnak megfelelőnek kell lennie, ezáltal stabilabb a fogsor és funkcionálisabb is.