fbpx

Gyökérkezelés

A gyökérkezelés fogalmának és menetének megértéséhez szükséges, hogy előtte megismerkedjünk a fog felépítésével.

Bejelentkezés

A fog felépítése

 A fog külső rétegét a fogíny felett a fogzománc alkotja, ami a test legkeményebb szövete. Az alatta található fogállomány (dentin) veszi körül a fogbelet (pulpát). A pulpa tulajdonképpen erek és ideg halmaza; az erek táplálják a fogat, az ideg pedig a különféle behatásokat közvetíti az idegi központ felé. Ez az ideg felelős a fogfájásért. Ha a fogzománc sérül (fogszuvasodás vagy a fog sérülése miatt), akkor a fájdalomingereknek kevésbé ellenálló pulpa – a dentin apró csatornácskáin keresztül – elérhetővé válik a külvilág számára, és a fog fájdalommal reagál.

A fogak alul az állkapocs (mandibula), felül a felső állcsont (maxilla) fogmedernyúlványában „ülnek”. A csont és a fog közötti kapcsolatot számtalan apró kis szalagocska biztosítja.

A gyökérkezelés

A gyökérkezelés szükségességére utaló jelek között a heves fájdalmat kell megemlíteni, ami enyhébb esetekben hideg folyadék vagy édesség fogyasztásakor léphet fel, de ha az inger megszűnik, el is múlik. Más esetekben a nappalt egy tompa fájdalom kíséri, ami azonban éjszaka, vízszintes testhelyzetben szinte elviselhetetlen fájdalommá fokozódik. Előfordulhat a fog környékén erős, lüktető fájdalom, illetve feszítő érzés, ráharapási érzékenység, súlyosabb esetben pedig az arc is megdagadhat.

Kezelés » Gyökérkezelés

A gyökérkezelés menete

A gyökérkezelést természetesen minden esetben megelőzi a fog és környezete állapotát felmérő röntgenvizsgálat. Ezután helyi érzéstelenítésben fúróval eltávolítjuk a szuvas fogrészeket, és megnyitjuk a fogbélkamrát (pulpakamrát). A nyíláson át elillannak az addig fájdalmas feszítést okozó gázok, és megkezdődhet a pulpakamrának és a gyökércsatornának a kezelése. A beavatkozás során a különböző vastagságú és felületi kiképzésű gyökérkezelő eszközökkel óvatosan eltávolítjuk az elhalt, illetve gyulladásban lévő idegeket és ereket. Az összes csatorna feltárása és a kitisztítása után fertőtlenítő folyadékkal történő átöblítés és kiszárítás következik. Szükség esetén helyi gyógyszeres kezelésre is szükség van. Indokolt esetben a gyökércsatornákat néhány napra nyitva is lehet hagyni, hogy a kóros folyadékképződmények maradéktalanul eltávozhassanak.

Végül, ha a fog tünetmentessé vált, el lehet végezni a gyökértömést is. Ilyenkor az érzéstelenítés elhagyható, mivel a fog már nem tartalmaz élő idegeket. A gyökérkezelés utolsó fázisa a fog gyökerének gyökértömő anyaggal való feltöltése, amit ún. lateralkondenzációs módszerrel végzünk. Ez nagy vonalakban azt jelenti, hogy a gyökértömést úgy hozzuk létre, hogy az anyagául szolgáló guttaperchát egy e célra megalkotott eszközzel szorítjuk egymáshoz a gyökércsatornában. A guttapercha-csúcsok egymáshoz ragasztásához egy speciális anyagot használunk.

A gyökértömő anyag kitölti a pulpakamrát, a gyökércsatornát egészen annak a csúcsáig, hermetikusan lezárva azt a baktériumok elől. A gyökértömést követően kerül sor a koronai szuvasodott felszín tömő anyaggal való kitöltésére, ami még csak ideiglenes tömés, hisz csak a gyökértömés teljes megszilárdulása után kerülhet sor a koronai rész végleges lezárására. A frissen gyökértömött fogak, ráharapásra érzékenyek lehetnek, de ez néhány nap alatt elmúlik.

A gyökércsatorna hosszának meghatározása

A gyökértömés megfelelő kivitelezése szempontjából fontos, hogy a kezelőorvos tisztában legyen a gyökércsatorna pontos hosszával. Erre szolgál a pontos és korszerű ún. apex-lokátor (apex = valaminek a csúcsa, jelen esetben a gyökércsúcs). Klinikánkon rutinszerűen a német VDW cég Raypex 5 nevű apex-lokátorját alkalmazzuk a gyökércsatornák hosszának meghatározására.

Egy gyökércsatornás fog gyökérkezelése és gyökértömése

  1. A fog szuvas, a gyökércsúcs körül gyulladás figyelhető meg.
  2. A szuvas részt eltávolítjuk, a pulpakamrát megnyitjuk.
  3. A gyökérkezelést erre kifejlesztett speciális eszközökkel hajtjuk végre.
  4. A gyökértömés résmentesen zárja le a gyökércsatornát.

Több gyökércsatornás fog gyökérkezelése és gyökértömése

  1. A fog szuvas, a gyökércsúcs körül gyulladás figyelhető meg.
  2. A szuvas részt eltávolítjuk, a pulpakamrát megnyitjuk.
  3. A gyökérkezelést erre kifejlesztett speciális eszközökkel hajtjuk végre.
  4. A gyökértömés résmentesen zárja le a gyökércsatornát.

Gépi gyökérkezelés

A gyökércsatorna rendszer tisztításának a legmodernebb módja a gépi gyökérkezelés. Ezzel a speciális eszközzel biztosíthatjuk a hatékonyabb kémiai fertőtlenítést, az átöblítést, amivel nagymértékben növelhetjük a kezelés sikerességét. A gyökérkezelő tűk különleges kialakítása lehetővé teszi a pontos, kontrollált preparációt, ugyanakkor rugalmas anyaguk – nikkel-titán ötvözet – révén biztonságos a használatuk. Szabályos csatornaformát tudunk létrehozni ezekkel az eszközökkel akár szűkebb, görbült gyökércsatornában is, amelybe a gyökértömés is pontosan fog illeszkedni. További előny a gyorsaság: a kezelési idő akár a felére is csökkenhet, hiszen az esetek nagy részében összesen két eszközzel ki tudjuk alakítani a tömésre előkészített gyökércsatornát.

Mi a DENTSPLY Maillefer X-Smar Plus endomotorját használjuk.