fbpx

Újszülött, a totyogó és az óvodás fogmosása

Az egészséges szájüreg elengedhetetlen velejárója gyermekünk jó közérzetének és a ragyogó, magabiztos mosolynak.

A fogápolás többet jelent a fogaknál.

A kisgyerek ínyének ápolása ugyanolyan fontos, miután ez jelenti a megfelelő alapot az erős fogakhoz. Az egészséges száj eléréséhez nem csak a rendszeres gyermekfogorvosi ellenőrzés és a kiegyensúlyozott étrend biztosítása szükséges, hanem a rendszeres és alapos tisztítás rutinná tétele is – már kisbaba korban.

Az újszülött „fogmosása”

A fogatlan újszülött esetén persze nincs szükség arra, hogy száját belülről tisztogassuk, de gyermekünk első fogának megjelenésétől kezdve neki kell látni egy apró, puha fejű fogkefe segítségével a rendszeres szájhigiénia biztosításához. Ahogy megjelenik a kisbaba első tejfoga, azt rendszeresen, napi két alkalommal — reggel és az esti étkezést követően – meg kell tisztítani. A legjobb az, ha ölünkbe fektetjük a kicsit, hogy felülről nézhessünk a szájába. A baba fogkeféjére tegyünk egy nagyon vékony fogkrémréteget és ezzel dörzsöljük végig a fogait, illetve a fogakat körülvevő fogínyt – minden oldalról. Mindig ellenőrizzük, hogy milyen idős gyermeknek ajánlják a fogkefét és a fogkrémet, és használjunk könnyű fogású fogkefét.

A totyogó fogmosása

Ahogy a kisgyermek nő, maga is szeretne részt venni a fogmosási tevékenységben, sőt még a fogkefét is kiveszi a kezünkből. Ha ezt teszi, ne álljunk ellent, mert így játéknak tekinti a fogmosást, és ez talán segít a „rászoktatásban”. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy magunk is megmossuk a kisbaba fogát, mert még nem elég ügyes ahhoz, hogy alapos munkát végezzen egyedül. Álljunk a kicsi mögött, amikor a fogát mossuk. Csak egy csöppnyi fogkrémre van szükségünk, annyira, amennyi még biztosan nem fog habzani a kisgyerek szájában. Ez azért van így, mert a totyogó gyermek még nem képes a felesleg kiköpésére. Figyeljünk oda, hogy a gyermek ne nyelje le a fogkrémet. A fogkrémben levő fluoridot érintkezésbe kell hoznunk a már kibújt fogakkal, hogy erősödjön a fogzománc.

A totyogó kisgyerek már élvezi, ha egyedül végezheti a feladatát, de ott kell lennünk mellette, hogy biztosan minden rendben legyen.

Az óvodás fogmosása

A 3-6 éves kisgyermek fogmosásánál álljunk a kicsi mögé. Ha hagyja, döntsük egy kicsit hátra a fejét, amíg megmossuk a felső fogait, majd kérjük meg, hogy nézzen előrefelé, amíg az alsó fogait mossuk. Ekkor már a kisgyerek rendes gyerekfogkefét használjon, de a fogmosás javát még nekünk kell elvégezni. Mostanra már talán örül a kisgyerek, ha maga nyomhatja ki a fogkrémet, de most is ragaszkodjunk a borsónyi fogkrém-mennyiséghez egy-egy fogmosásnál, mert még mindig könnyen lenyelheti a fogkrémet.

Hatéves kora előtt nem valószínű, hogy gyermekünk ki tudja köpni a fogkrémet, de bátoríthatjuk azzal, hogy adunk neki egy kis pohár vizet, amivel öblögetheti a száját.

Vonakodik megmosni a fogát?

A totyogókkal és ovisokkal időről időre közelharccá válhat a fogmosás. Az alábbi tanácsok elsimíthatják a dolgot:

  • Mossuk meg a saját fogunkat is, amikor a kisgyerek mossa az övét! Ha nézi, ahogy mossuk a fogunkat, biztos, hogy kicsinyünk is utánozni akar majd bennünket!
  • Tegyünk úgy, mintha látnánk az ételmaradékot a szájában, amit ki kell mosni, és dicsérjük meg, ha sikerült.
  • Helyezzünk egy tükröt a kisgyerek szemmagasságába, hogy nézhesse magát fogmosás közben, anélkül, hogy fel kéne emelnünk!
  • Engedjük meg, hogy ő válassza ki magának a kedvenc fajtájú fogkeféjét!
  • Használjunk egy bábot „barátként”, amivel megmoshatja a fogát.
  • Kérjük, hogy mutassa meg „tigrisfogait”, így a pici vicsorít, és meg tudjuk mosni az első fogait.
  • Mindig dicsérjük meg a fogai ragyogását fogmosás után, s őt is, hogy milyen jó kisgyerek!