fbpx

Mik azok praecancerosus állapotok? Hogyan ismerhetők fel otthon?

A praecancerosus állapotok magyarul a potenciálisan rosszindulatú daganatokat jelenti, vagyis olyan megváltozott hámszövetek, melyekből nagyobb valószínűséggel fejlődhet ki rosszindulatú daganat, mint a körülötte lévő ép szövetekből.

Lichen ruber planus

Az egyik leggyakoribb praecancerosus állapot a lichen ruber planus. Ez egy krónikus, gyulladásos bőr és nyálkahártya eredetű betegség. Legjellegzetesebb tünetei a Wickham-striák, melyek fehér faágszerű rajzolatként jelentkeznek az orca nyálkahártyáján. Fájdalmatlan betegség, a páciens enyhe húzódó érzést, valamint száraz egyenetlenséget tapasztalhat a szájban. Oki tényezői között szerepel többek között a cukorbetegség, magas vérnyomás, májbetegségek, de autoimmun folyamatok és és pszichés faktorok is szerepet játszanak. Ha fennáll a rosszindulatúság gyanúja a kezelése fagyasztás vagy kimetszés.

Leukoplakia

Másik gyakori praecancerosus állapot a leukoplakia. Ez egy le nem törölhető fehér folt, mely leggyakrabban az orca belső oldalán, illetve a szájzug nyálkahártyáján jelentkezik. Főként a 50-60 év feletti férfiakat érinti. Oka sajnos nem ismert, de sok hajlamosító tényező játszik szerepet kialakulásában, mint például a dohányzás, alkohol, rossz szájhigiéna, A- és C-vitamin hiány vagy éppen a genetika. Kezelése történhet krioterápiával, lézerrel vagy kevésbé invazív módon A-vitamin pótlásával.

Összességében elmondható, hogy ha bármilyen a környezetétől eltérő színű, formájú vagy nagyságú képződményt látunk a szánkban, haladéktalanul forduljunk fogorvosunkhoz, mivel mint bármilyen betegség, ezek is időben észlelve könnyebben kezelhetők. Emellett fontos, hogy rendszeresen járjunk fogászati szűrővizsgálatra, ugyanis az is előfordulhat, hogy a száj olyan területén helyezkedik el az elváltozás, ami otthoni körülmények között nem észrevehető.