fbpx

Blog

High-tech csavarozható koronák Nobel Biocare implantátumokra

Páciensünk azzal a problémával érkezett rendelőnkbe, hogy a bal felső fogainál fájdalmat érez. A CBCT-felvételen bebizonyosodott, hogy az első nagyörlő foga körül gyulladás van és el kell távolítani, mivel a körülötte lévő csont javarészt lebomlott. Az esethez hozzátartozik, hogy az említett fog, 4-tagú cirkónium-kerámia híd hátsó pillére, így a pótlást sem lehet megmenteni. A híd első tartófoga egy szemfog volt, amelyre készítettünk egy új cirkónium-kerámia koronát.

implantátumon rögzülő cirkónium korona - Dr. Balaj-Regonini Róbert munkája

implantátumon rögzülő cirkónium korona – Dr. Balaj-Regonini Róbert munkája

Szerző: Dr. Balaj-Regonini Róbert

De vajon, hogy lehet pótolni a korábbi hidat a megfelelő rágófunkció helyreállítása érdekében?

A megoldás: implantátumon rögzülő cirkónium korona!

A kezelések során három Nobel Biocare implantátumot ültettünk be. Az implantációt csontpótlás előzte meg, ugyanis a korábbi gyulladás miatt, kevés csont maradt a bal felső régióban. A műtét után 6 hónapos gyógyulási idő következett. Ez idő alatt az implantátumok beépülnek az állcsontba.

Az implantátumok beültetését és a csontpótlást Dr. Lászlófy Csaba implantológus és szájsebész szakorvos végezte.

A gyógyulási időt kővetően az implantátumokat felszabadítottuk – azaz az íny alól láthatóvá tettük – és egy ún. ínyformázót helyeztünk azokba, melyeket a fogíny egy hét alatt szépen körbeölel. Ezt követően kezdődött a protetikai fázis, azaz a három implantátumra, három cirkónium korona készítésének folyamata. A koronák készítésében a Your Dental Lab fogtechnika volt partnerünk.

implantátumon rögzülő cirkónium korona teljesen digitális munkafolyamatokkal

implantátumon rögzülő cirkónium korona teljesen digitális munkafolyamatokkal

Első lépésként digitális lenyomatot vettünk a implantátumokról a Medit i700 vezetéknélküli intraorális szkenner segítségével. Ekkor az ínyformázók helyére ún. scan body-kat tekertünk, melyeket a szkenner szoftvere felismer, ezáltal a fogtechnikus információt kap az implantátumok elhelyezkedéséről, segítve a végleges cirkónium koronák tervezését.

A lenyomatot az alsó fogívről is levettük, valamint az alsó és felső fogsor összezárt állapotában a harapást is rögzítettük. Minden folyamat digitálisan történt, így a technikus is egy file-t kapott a munkálatokról, ami alapján el is kezdte tervezni a koronákat a Nobel Biocare implantátumokra.

Miután a cirkónium koronák elkészültek, azokat csavarokkal rögzítettük az implantátumokba. Ennek a rögzítési módszernek az előnye, hogy rendelői körülmények között oldható kapcsolatot hozunk létre az implantátum és a korona között, s ha szükségessé válik, a koronákat egyszerűen el tudjuk távolítani az implantátumokról.

A koronák tetején látható lyukak a csavarokhoz való hozzáférést biztosítják, ezeket a pótlások átadásakor esztétikus tömőanyaggal tesszük láthatatlanná. Először ideiglenes tömőanyagot használunk, majd a két hetes kontroll alkalmával végleges anyaggal zárjuk az átemnő csavarok „lyukait”.

Köszönjük a szokásos remek együttműködést fogtechnikai partnerünknek!

In this blog post, we report on the creation of implant-retained zirconium crowns, which were produced using fully digital workflows. This work was done by Dr Csaba Lászlófy, implantologist and oral surgeon, and Dr Róbert Balaj-Regonini, dentist.


 

Cikkajánló

Fogtömés helyett betét – high tech esztétika a fog koronai részének rekonstrukciójára

Direkt héj vagy indirekt héj?

Miért fontos a régi amalgámtömések cseréje?

Figyelmébe ajánljuk a SANORAL YOUTUBE-csatornáját, illetve a SANORAL FACEBOOK és a SANORAL INSTAGRAM-oldalát.

Számos érdekes implantológiai és szájsebészeti témájú bejegyzést olvashat Dr. Lászlófy Csaba szájsebész és implantológus szakorvos BLOGJÁBAN IS: KLIKK IDE!