fbpx

Blog

Direkt héj vagy indirekt héj?

Direkt héj vagy indirekt héj – manapság az emberek már nemcsak funkcionális problémákkal keresik fel a fogorvosukat, hanem esztétikai problémákkal is. Erre a legjobb és legkíméletesebb módszer például a héjak készítése, mely nagyon minimális, vagy akár egyáltalán nem igényel elcsiszolást a fogból. Ezekkel lehet kezelni például elszíneződéseket, alternatív fogszabályozásként a réseket lehet zárni vele, illetve bármilyen születési rendellenességet, fluorózis lehet vele fedni.
Dr. Hulita Sybilla beszél erről ebben a videóban.

Két fajtáját különböztetjük meg, a direkt és az indirekt héjat. Köztük az a különbség, hogy míg a direkt héjat a fogorvos rendelői körülmények között készíti el egy nagyon speciális, direkt erre a célra kifejlesztett kompozit anyaggal, addig az indirekt héjat a fogtechnika készíti el. Még az a különbség közöttük, hogy az indirekt héjhoz mindenképpen szükséges a fogakból egy minimális elcsiszolás, ez körülbelül 0,3, 0,5, maximum 1 millimétert jelent, míg a direkt héjak esetében nem feltétlenül van erre szükség.

Illetőleg még egy plusz különbség, hogy direkt héjak esetében kompozit anyaggal készül a héj, míg indirekt héj esetében a fogtechnika egy porcelán kerámiahéjat készít el lényegében.

Az, akinek nem ajánljuk a héjat, az lényegében az, akinek nagyon sok hiányzik a fogából, ez akár mondjuk lehet szuvasság, vagy túl nagy darab tört le a fogából, s azt már nem lehet héjjal pótolni. Ez esetben inkább koronákat alkalmazunk, mert azzal egy sokkal nagyrétűbb, tágabb, sokkal szerteágazóbb a  lehetőség, ami elénk tárul és több megoldást nyújt a beteg számára.

Sokan megkérdezik, hogy van-e szükség ideiglenes pótlásra a héj készítése során?

Az indirekt héjak esetében akkor van szükség, hogyha túl sokat kellett elvenni a foganyagból. Hogyha csak a zománcot érintette ez az elcsiszolás, akkor nem feltétlen szükséges, csak akkor, hogyha a beteget zavarja az esztétikája, de általában ez sem szokott zavaró lenni, azonban hogyha, mondjuk nagyon kilóg egy fog a fogívből és ezáltal már a dentinig is kell fúrnunk a fogból, akkor javasolt egy ideiglenes héj készítése, hogy a megnyílt dentin tubulusokat zárjuk, ezáltal ne legyen érzékeny a fog, illetve ekkor már az esztétika is zavaró lehet.

Így a fogpótlás igazából egy egész életre szóló, de minimum 10-20 évre szól, s erre még 3 év garanciát vállalunk rá, hogyha a beteg rendszeresen megjelenik kontrollon és nagyon helyesen végzi a szájhigiéniét. Emellett szükség van éjszakai harapásemelő viselésére is. Ez igazából az összes fogpótlás esetében szükséges, ugyanis az emberek igen nagy százaléka éjszaka, álmában vezeti le a stresszt, és ez fogcsikorgatásban, fogszorításban jelentkezik, ami elég komoly károkat tud okozni ezekben a fogpótlásokban.

A direkt héjak esetében kicsit könnyebb dolgunk van, mert a kompozitot tudja pótolni rendelői körülmények között is a fogorvos, azonban indirekt héjak esetében, amikor a kerámia pattan le, akkor a legtöbb esetben sajnos egy új pótlás készítésére van szükség, amihez újra a fogtechnika segítségére van szükségünk.

Keresse fel a SANORAL BLOG-ot, ahol további érdekes bejegyzések találhatóak!
Figyelmébe ajánljuk a SANORAL YOUTUBE-CSATORNÁJÁT is!

A közösségi oldalakon is jelen vagyunk: SANORAL FACEBOOK és SANORAL INSTAGRAM