fbpx

Blog

Fogtömés utáni fájdalom?

Fogtömés utáni fájdalom? Fogtömés után mikor lehet enni? Mennyi ideig kell „kibírni”? Ilyen kérdésekre kerestük a választ Dr. Tóth Mariannal, a SANORAL fogszabályozó szakorvosával.

A fogtömés a leggyakoribb fogászati beavatkozások közé tartozik.

Mikor készítünk fogtömést?

Ha egy fog szuvas, vagy trauma következtében károsodott, töméssel pótoljuk a hiányzó foganyagot.

Mi a fogszuvasodás?

A szuvasodás, a fogak keményszöveteinek a roncsolódásával járó folyamat, amely a felszín felől a fogbél felé halad. Ez az elváltozás eleinte visszafordítható, de egy idő után továbbterjedhet, és visszafordíthatatlan károsodást idézhet elő, amely gyakran fájdalommal és gyulladással jár. A fogszuvasodást savképző baktériumok okozzák, azáltal, hogy bizonyos szénhidrátokat lebontanak.

Hogyan készül a fogtömés?

A tömés előkészítése során eltávolítjuk a fertőzött, szuvas fogrészeket, és kialakítjuk a megfelelő üreget. Az üreget ezután különböző speciális anyagokkal előkészítjük, hogy a tömés megfelelően tudjon rögzülni. Majd a fogszínű tömőanyagot rétegenként helyezzük be az üregbe, és fotopolimerizációs lámpával megvilágítjuk. Az esztétikus restaurációkról bővebben ide kattintva olvashat.

Mitől fájhat a fog tömés után? A fogtömés utáni fájdalom…

A fogtömés után kialakuló kisfokú fájdalom, érzékenység igen gyakori. Nem kell tőle egyből megijedni! Ezek általában maguktól pár héten belül elmúlnak.

Viszont ha a fájdalom nem múlik, sőt, erősödik, akár már spontán is kialakul, azonnal vissza kell menni a fogorvoshoz kontrollra!

A kezelés után több okból is felléphet fájdalom. Érzékeny lehet az érzéstelenítő injekció helye, valamint a töméshez használatos kofferdámkapocs, matrica, és ék is okozhat enyhe fájdalmat pár napig az ínyben. Előfordulhat kisfokú hideg-meleg , valamint ráharapási érzékenység a fogban. Főleg mély tömések esetén. Ilyen esetben kerülni kell a nagyon hideg-meleg ételek, italok fogyasztását. A fogat érdemes evéskor kímélni (a másik oldalon rágni), valamint ajánlott a fogérzékenységre készült fogkrémek használata.

A kezelt fog traumát szenved, amihez alkalmazkodnia kell. Normál esetben ezek a kellemetlenségek maguktól enyhülnek, és elmúlnak.

Ha egyre erősödő ráharapási érzékenységet, akár fájdalmat érez a kezelt fogában, előfordulhat, hogy magas a tömés. Ilyenkor kérjen időpontot fogorvosához, aki pár perc alatt korrigálja a tömés magasságát.

Ha a fog spontán fáj, lüktet, jellemzően éjszaka, fekvő helyzetben, akkor nagy valószínűséggel a fogat gyökérkezelni kell. Ez esetben minél előbb jelentkezzen be a fogászatra kezelésre, hogy a panaszai a lehető leghamarabb elmúljanak!

A Sanoral fogorvosai mindent megtesznek, hogy ha szükséges, a lehető leggyorsabban a rendelkezésére álljanak.

Mikor lehet enni fogtömés után?

Ha a kezelés érzéstelenítésben történik, akkor csak a zsibbadás elmúlása után lehet enni. Ezzel elkerülhető az ajkak, az orca, a nyelv elharapása.

Ha érzéstelenítés nélkül készült a tömés fényre kötő anyaggal, akkor a kezelés után rögtön lehet enni-inni. Ha ideiglenes tömés, vagy kémiailag kötő anyag került az üregbe, akkor minimum 1 órát várni kell az étkezéssel. De erre mindig felhívjuk a páciens figyelmét.