fbpx

Blog

Fogérzékenység – mi állhat a panaszok hátterében?

A fogérzékenység egy szubjektív élmény, amely különböző okokra vezethető vissza. Jelentkezhet hideg, meleg vagy ráharapásra való érzékenység. A diagnózis kiderítéséhez fontos a fogorvosi konzultáció és vizsgálat. Az érzékenység hátterében lehet egyszerű fogzománc-elvékonyodás, mély szuvasodás vagy más komplex probléma. Dr. Takács-Magony Kata összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a fogérzékenységgel kapcsolatban.

Szerző: Dr. Takács-Magony Kata

Mit is jelent a fogérzékenység?

A fogérzékenység – akárcsak a fájdalom – egy igen szubjektív fogalom. Ugyanaz az elváltozás egyeseknek apróbb érzékenységet okoz, de a mindennapjait nem borítja fel, míg másoknak szinte elviselhetetlenné teszi a létezést. A képet tovább árnyalja, hogy azonos fogászati problémák eltérő tünetekkel is tudnak jelentkezni. Közelítsük meg a dolgot máshonnan!

‌Mi váltja ki az érzékenységet?

Ha érzékenységről számol be a páciens, az első kérdések között szerepel az, hogy milyen behatás váltja ki az adott érzékenységet. Hideg ételre/italra, esetleg már levegővételre is? Vagy pont hogy éppen a meleg hőhatás? Édes, savanyú ételek fogyasztása? Ráharapásra, rágáskor jelentkezik? Nyomásra fokozódik? Miként reagál kocogtatásra? No de milyen irányú kocogtatásra? Ezek mind-mind fontos diagnosztikai jelek. Az érzékenység okának kiderítésében nagyon fontos szerepe van a fogorvos kérdezősködésének és a klinikai vizsgálatának együttesen.

Dr. Takács-Magony Kata fogszakorvos páciensével a SANORAL klinikán.

Dr. Takács-Magony Kata fogszakorvos páciensével a SANORAL klinikán.

‌Mi lehet például a hidegérzékenység hátterében?

Hidegre való érzékenységet számos ok kiválthat: megjelenhet akkor is, ha látszólag semmilyen komoly elváltozást nem észlelünk, de akkor is, ha a fogzománc valamilyen oknál fogva elvékonyodott. Ennek oka lehet a saverózió, amiről bővebben ide kattintva olvashat. Hidegre érzékeny viszont a mély szuvassággal bíró fog is, amely csak egy lépésre lehet a fogbélgyulladástól, vagy egy olyan nagyméretű töméssel ellátott fog, amelyet körülvevő foganyag már kezd berepedezni.

‌Mitől érzékeny a fog ráharapásra?

A ráharapási érzékenység jelentkezhet akkor, ha megrepedt a foganyag – akár egy régi amalgámtömés mentén, Természetesen erősebb fájdalomérzetet válthat ki, ha a fog – szerencsétlenebb esetben – mélyen az íny illetve csont szintje alatt eltört. Elhalt vagy gyökérkezelt fogak gyökércsúcsán található gyulladás is fájdalmassá teszi a fog tengely irányú terhelését, tehát fájni / érzékenykedni fog harapás/rágás hatására. Furcsa módon még a gyulladt íny is okozhat ráharapási érzékenységet, ezért különösen fontos a rendszeres professzionális szájhigiénés tisztítás, amely során az ínygyulladást fenntartó fogkövet eltávolítjuk és simára polírozzuk a fogak felszínét. Az ilyen professzionális szájhigiénés kezeléseket dentálhigiénikus kollégáink végzik, akik feladatairól ide kattintva többet is megtudhat.

‌Bármilyen érzékenység lép fel a fogunkban, sosem lehetünk eléggé biztosak benne, hogy mi is okozza – ennek feltárása a szakember, vagyis a fogorvos feladata! Ezért javasoljuk a félévente esedékes fogászati kontroll szűrővizsgálatokat, illetve hogy legfeljebb 2 évente készüljön valamilyen képalkotó vizsgálat a fogazatunkról. Ezeken az alkalmakon át tudjuk beszélni orvosunkkal, hogy a jövőben mi várható, mire kell számítani, mi a teendő, ha fellép az érzékenység.

Fogérzékenység kínozza? Ne várjon tovább!

Minél tovább tűrjük a panaszainkat, annál nagyobbra nő a probléma. Érdemes tehát már az első tünetek észlelésekor bejelentkezni egy fogászati kontrollra, amit akár ide kattintva, vagy a +3620 259 6363 | +3620 9711 655 telefonszámok valamelyikén meg is tehet.