fbpx

Pácienstörténetek

Amalgámtömés cseréje kerámia mikrokompozit betétre

Egyetlen fog restaurációját mutatjuk be most. Régi amalgámtömést cserélünk kerámia mikrokompozit betétre.

Páciensünk jobb felső ötös fogában hatalmas amalgámtömés van. Az amalgámtömés széli részén, a tömés és a fog közötti részen szuvasodás indult meg, mert az amalgámtömés széli része nem pontosan zár. Az amalgámtöméseket egyébként is érdemes kicserélni, de ebben az esetben egy tömés már nem elegendő.

amalgamtömés2

A jobb felső ötös fogba (a második kisörlő fogba) kerámia mikrokompozit betétet készítettünk. A betét (azaz inlay) a kipreparált kavitásról készített lenyomat alapján fogtechnikai laboratóriumban készül. Akkor alkalmazzuk a betéteket, ha a fog restaurációja tömőanyaggal már nem lenne kivitelezhető, mivel a rágóerő következtében a tömés esetleg eltörne.
Ezen a képen a betét (inlay) még a fogtechnikai mintán van elhelyezve.

inlay1

Az inlay maximális esztétika mellett maximális funkcionalitást is képes biztosítani. Az alábbi képen már a beragasztott inlay látható. A biztonság kedvéért (hogy látható legyen) a képen bekarikáztuk. Ugye mennyivel szebb, mint az eredeti amalgámtömés?

inlay22

Most megmutatjuk az elkészült kerámia mikrokompozit inlay-t úgy is, hogy az ilyen jellegű munkáink során rutinszerűen alkalmazott kofferdam még a fogakon van.
A kofferdam fémkeretre feszített gumilepedő, amelyet a szomszédos fogakra helyezünk fel. A gumilepedőn elhelyzett lyukon a fogorvos csak azt a részt látja, amelyen dolgozni fog. Azon túl, hogy abszolút kizárja azt, hogy a szájból nyál jusson a kezelés alatt álló területre, még arra is kiváló, hogy megakadályozza a fogászati anyagok szájba jutását.
A képen a bal oldali nyíl a fogat mutatja, a jobb ldali pedig annak tükörképét, ahogyan a fogorvos a fogászati tükörben látja azt. A fogban az elkészített inlay látható.

kofferdam

Most megmutatjuk az előtte-utána képet is a fogról, mert ez a legszemléletesebb:

mont2

A súlyosan destruálódott koronájú vagy sérült fogak megmentése is lehetséges bizonyos esetekben. Erre a célra persze csakis kiváló minőségű és tulajdonságokkal rendelkező anyagok alkalmazhatóak. A helyreállítás során nem csak a funkció, hanem az esztétika is fontos.
Az ilyen restaurációknak tehát ellenállónak kell lennie (azaz ki kell bírnia a rágóerőt), ugyanakkor az eredetihez mindenben hasonlatos fogkorona kialakítása a cél.