fbpx

Blog

A fogszuvasodás okai, megelőzése

A fogszuvasodás egy olyan folyamat, mely során a kemény fogszövet puha baktériumokkal fertőzött anyaggá alakul. Először is ebben a formában már nem tudja betölteni a fog a rendeltetését, másodszor ezek a baktériumok a szuvasság méretének növekedése során befertőzhetik a fogbelet, mely fájdalmas gyulladáshoz vezet mind fogon belül, mind pedig a fogat körülvevő csontban és rostokban.

Kétségtelen, hogy a legjobb, ha ki sem alakul, vagy ha kialakult, akkor minél kisebb kiterjedési stádiumban meg legyen állítva a folyamat.

A fogszuvasodás okai, megelőzése

amalgám tömés alatt kialakult fogszuvasodás és annak esztétikus töméssel való kezelése

De mitől alakul ki a fogszuvasodás?

Természetesen számos körülmény vezet oda, hogy egy fogszuvasodás kialakuljon. Ezek közül kiemelhetünk 4 fő faktort: a szuvasodásra hajlamos fogfelszín, a baktériumok jelenléte, a baktériumok számára lebontható táplálék jelenléte valamint az eltelt idő.

Ezek a baktériumok ugyanis a számukra hozzéférhető lepedékben található tápanyagokból savakat termelnek, melyek nemes egyszerűséggel feloldják a fogszövetet.  Akárcsak egy faktor is hiányzik a képletből, a szuvasodás kialakulásának valószínűsége jelentősen csökken.

Hogyan előzzük meg a fogszuvasodást?

Az egyik legegyszerűbb módja a fogszuvasodás-mentességnek a fogatlanság. Ha nincs fogfelszín, nincs mi szuvasodjon. Természetesen ez az állapot senkinek sem célja, így hát menjünk is tovább.

A másik lehetőség a baktériumok számának csökkentése. Ez a megközelítés együtt jár mindjárt a harmadik faktorral, ugyanis, amennyiben ezek a kórokozók nem tudnak mivel táplálkozni, számuk is csökken. E két jelenség ellen küzdünk nap mint nap a helyes szájhigiénével, fogkefékkel, fogselymekkel, fogköztisztító kefékkel, fogkrémekkel és szájöblögetőkkel. Ha a  lepedéket és a baktériumokat minél kevesebb ideig hagyjuk a fog felszínén, annál kisebb az esély a fogszuvasodás kialakulására.

Mit tegyünk, ha már kialakult a fogszuvasodás? Egyáltalán honnan lehet azt tudni?

A fogszuvasodás a fog felszínétől indul és a fog közepe felé terjed. Először csak a külső réteget, a zománcot támadja meg, majd ha ezen átverekedte magát (amely meglehetősen nehéz) az alatta található fogszövetben, a dentinben, már sokkal gyorsabban tud terjedni. (A fogak felépítéséről bővebben ebben a cikkben olvashatsz.) A zománcban található szuvasságot csak a szakavatott szem látja. Itt jön képbe a rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálat fontossága, amely során panaszmentes kisebb elváltozásokat is ki lehet szűrni. A korán diagnosztizált fogszuvasodás ellátása egyszerűbb, a kezelés kimenetele kiszámíthatóbb és jóval olcsóbb is.

Szerző: Dr. Takács-Magyon Kata