fbpx

Blog

Hogyan szuvasodhat „alá” egy tömés?

Gyakran hallani, hogy egy tömés „alá” szuvasodott. De mit is jelent ez pontosan? Hogyan szuvasodhat valami „alá”?

Tömés készítésénél rendkívül fontos, hogy a foganyag széle és tömés között ne legyen rés. Ha mégis így készül el, akkor ezen a résen keresztül rendkívül könnyen eljuthatnak a baktériumok a dentinhez a tömés alá, ahol (egy bizonyos ideig) észrevétlenül roncsolhatják a foganyagot.

Ha tökéletesen is készül el egy tömés, az idő mindenképpen ellenfél. A rágóerő, az ételek, italok savassága, illetve a rossz szájhigiénia „kikezdheti” tömésünket. Van, hogy észrevétlenül leppattan belőle egy darab, ami újabb felszínt biztosít a baktériumok megtapadásának.

Otthon is észrevehetőek a másodlagos szuvasodás tünetei, például ha a tömés mentén barna elszíneződést látunk vagy a nyelvünkkel lepattant, éles részt vagy lyukat érzünk a fogunkon, akkor el kell gondolkodni, hogy talán ezekben az esetekben is szuvasodás áll fenn.

Nagyon fontos, hogy ha nincs is panaszunk, akkor is évente legalább egyszer keressük fel fogorvosunkat, aki szájüregi vizsgálat, illetve röntgen készítésével még időben felismerheti a tömés cseréjének szükségességét, ugyanis nagyon gyorsan érzékenység vagy fogfájás formájában jelezhet majd a szervezetünk, hogy gond van.

Különösen felhívjuk a figyelmet arra, hogy a régi amalgámtömések szinte biztosan alá vannak szuvasodva néhány év után! Ezeknek a cseréje feltétlenül indokolt!