fbpx

Blog

Foghúzás után – teendők, tanácsok

Sajnos Magyarország a legrosszabbak között szerepel az EU-ban a szájhigiénét tekintve: egy átlagos magyar embernek összesen csak 10 teljesen egészséges foga van, és ugyanennyi hiányzik is. Hazánkban az emberek csupán 19%-ának van meg az összes foga, tehát lakosságunk 81%-a esett már át foghúzáson. Így sokakban felmerülhet a kérdés, amikor sajnos oda kerül egy fog, hogy el kell távolítani, akkor utána hogyan tehetne meg mindent a páciens, hogy a gyógyulás rendben menjen.

Szerző: Dr. Hulita Sybilla

Foghúzás utáni teendők

Ehhez fontos ismernünk a gyógyulás első lépéseit.

A foghúzás helye vérzik, mely pár percen belül megalvad és kialakul egy „vérdugó”. A vérdugó nagyon fontos szerepet tölt be a sebgyógyulásban, jelenléte nélkülözhetetlen. Ennek elsősorban akkor van jelentősége, ha nem zárjuk varrattal a területet. Ekkor ugyanis egy nyitott seb helyezkedik el a szájban, mely közvetlenül érintkezik a nyállal és az étellel. Ez különösebb problémát nem okoz egészen addig, amíg megfelelően tisztítjuk a sebet.

Foghúzás után nagyon vigyázzunk, hogy a fogkefével ne piszkáljuk a vérdugót!

Foghúzás után nagyon vigyázzunk, hogy a fogkefével ne piszkáljuk a vérdugót!

Ehhez szükségeltetik egy új, korábban nem használt puha sörtéjű fogkefe. Ezzel a sebszéleket kell lepedékmentessé tennünk. Akkor végeztünk jó munkát, ha nem látunk fehéres lerakódást a seb körül. Közvetlenül a sebbe nem szabad belenyúlni, mert azzal kimozdíthatjuk a vérdugót! Ugyanebből a megfontolásból nem szabad szívogatni, piszkálni a sebet a nyelvünkke. Nem szabad erősen öblögetni, zubogtatni, illetve tilos dohányozni és alkoholt fogyasztani. Ha varrat került be, ugyanúgy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő tisztításra, tehát a varrat szálain sem tapadhat meg lepedék!

Javasolt a húzás napján – különösen az első 6 órában – hűteni a területet, ezzel is csökkentve a duzzadás mértékét, mely a foghúzás után előfordulhat. Ha erősen gyulladt volt az eltávolított a fog, akkor antibiotikum kúrára is szükség lehet a kezelés után.

Kerülendők az élőflórás tejtermékek és az erős fizikai munka, emelgetés, hajolgatást.

Ha ezeket az apró szabályokat betartjuk, akkor sokat segíthetünk szervezetünknek, és meggyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatokat, így viselhetőbbé téve az egész beavatkozást.