fbpx

Blog

Mi a teendő, ha a gyermek/fiatal felnőtt baleset következtében elveszíti a maradó fogát?

Fogbaleset – mi a teendő?
Hamarosan itt a nyár, a trambulin, az aquaparkok, a biciklizés, a görkorcsolyázás főszezonja. A szabadtéri sportok megnövelik a balesetek, köztük a fogbalesetek esélyét is. A fogbalesetek 0,5-16%-át képezik a teljes fogvesztések. Ezek azok a traumák, amikor nagyon fontos a gyors, és helyes ellátás a fog megtartása végett.

Szerző: Dr. Tóth Mariann fogszabályozó szakorvos

Fogbaleset – mi a teendő?

Fogbaleset - a kiesett fogak fiziológiás sóoldatban

Fogbaleset – a kiesett fogak fiziológiás sóoldatban

Az első sokk után próbáljunk megnyugodni, és a balesetet szenvedett egyént is megnyugtatni.
Keressük meg a kiesett fogat, és fogjuk meg a koronai részénél (ez a fehérebb oldala). A gyökeret nem szabad megfogni, mert károsodhatnak a gyökérhártya rostjai.
Győződjünk meg róla, hogy biztos maradó fog esett-e ki? Tejfogat nem ültetünk vissza.
Ha a fog szennyeződött, óvatosan mossuk le fiziológiás sóoldattal (már ha van nálunk), vagy a páciens saját nyálával, esetleg tejjel.
Ezután a legjobb megoldás, ha a fogat visszatesszük a helyére az ínybe, ugyanabba a pozícióba, ahogyan eredetileg volt. Majd a foggal rá kell harapni egy nagyobb gézdarabra/zsebkendőre/szalvétára, hogy helyben maradjon.
Ha nem vagyunk elég bátrak, vagy bármilyen okból nem kivitelezhető a fog visszahelyezése, azonnal nedves közegbe kell tennünk. Különben teljesen kiszáradnak a gyökérhártya rostjai.
A hivatalos álláspont szerint a legjobb ha HBSS-oldatba, vagy külön erre a célra gyártott gyógyszertárban kapható fiziológiás sóoldattal töltött dobozba tesszük.

Arra az esetre, ha valakinek szüksége lenne ilyen dobozra (bár persze jobb előre beszerezni…) lehet kapni! A neve: MIRADENT ZAHNBOX, és például ITT, meg ITT és ITT lehet beszerezni.

Ezért ha véletlenül van otthon FIZIOLÓGIÁS SÓOLDAT (pl: orrmosásra szolgáló oldat vagy infúzió), az kitűnő választás, hogy egy tiszta pohárba/tárolóba beletegyük a fogat, és annyi oldatot, hogy bőven ellepje azt.

Fogbaleset - a fogak "kiesése" után készült röntgenfelvétel

Fogbaleset – a fogak „kiesése” után készült röntgenfelvétel

Sóoldatot is ritkán tart magánál az ember, úgyhogy nagyon jó alternatíva a páciens SAJÁT NYÁLA, amelyet kiköpköd a pohárba/tárolóba, vagy pedig HIDEG TEJ.

Ha egyik sem megoldható, akkor utolsó választás a sima hideg víz. A lényeg, hogy szárazon ne maradjon a fog. Ezután foggal együtt fel kell keresni a legközelebbi fogászati rendelőt. Érdemes útközben már felhívni a rendelőt, hogy készüljenek érkezésünkre, és a mielőbbi ellátásra.

Mi történik ezután?

Ha sikerült időben (lehetőleg 1 órán belül) elérnünk a fogászati rendelőbe, és nincs kizáró oka a beavatkozásnak, akkor a fogorvos érzéstelenítésben visszahelyezi a fogat, és 2 hétre sínezi. Természetesen röntgen, ct készítése is ajánlott.
Antibiotikumot ír fel, valamint ha régen kapott a páciens tetanusz elleni oltást, akkor emlékeztető oltást rendel el.

Fogbaleset - a gyökérkezelt és visszahelyezett fogak

Fogbaleset – a gyökérkezelt és visszahelyezett fogak

A balesetet szenvedett fogakat szinte kivétel nélkül gyökérkezelni kell.
A további ellátás, valamint a fogak túlélése teljesen egyénfüggő.
Az időben visszatett fogak jó eséllyel maradnak a szájban utána akár hosszú évekig. De meg kell említenünk, hogy fennáll az esélye később a gyulladásnak, gyökérfelszívódásnak, és a foggyökér csonttal való összecsontosodásának.

Szakmai forrás: 2020 IADT Guidelines for the Evaluation and Management of Traumatic Dental Injuries


Figyelmébe ajánljuk a SANORAL YOUTUBE-csatornáját, illetve a SANORAL FACEBOOK és a SANORAL INSTAGRAM-oldalát.

Számos érdekes implantológiai és szájsebészeti témájú bejegyzést olvashat Dr. Lászlófy Csaba szájsebész és implantológus szakorvos BLOGJÁBAN IS: KLIKK IDE!