fbpx

Blog

Fogászati korona? – Leggyakoribb kérdések és válaszok

Esztétikus fogkorona Budapest

Esztétikus fogászati korona – a fogszín kiválasztása

Mikor van szükség arra, hogy egy fogra korona kerüljön?

Abban az esetben, ha egy fog koronai része olyan mértékben roncsolódott (például szuvasodás vagy trauma miatt), hogy azt fogtöméssel vagy inlay-jel rekonstruálni nem lehet, fogászati korona készítésére van szükség. Korona készül általában a fogászati implantátumra is.

Milyen anyagból készülhetnek a koronák?

A leggyakoribbak: fémkerámia korona (a fém vázra porcelán leplezés kerül), a cirkonkerámiai korona (cirkónium vázra kerül a porcelán leplezés) és a full-cirkon, vagyis teljesen cirkóniumból készülő fogkorona.

Miért hívják a fémkerámiai koronát porcelánkoronának?

Azért, mert a fém vázra (amely a foggal érintkezik csak) kerámia (porcelán) leplezés kerül. „Kifelé” tehát csak a porcelán látszik.

Amit a mindennapokban cirkonkoronának hívunk, az milyen anyagból van?

A cirkonkorona váza cirkónium-dioxid, és erre kerül rá a kerámia leplezés. Van már teljesen cirkónium-dioxidból készülő korona is, amelyet elsősorban őrlőfogak rekonstrukciójára alkalmazunk.

Mi az előnye és a hátránya a cirkonkoronának?

Előnye, hogy jól bírja a terhelés, esztétikus és kemény. A cirkonkoronával borított fogak nem érzékenyek sem melegre, sem hidegre.
Hátrányaként szokták felsorolni, hogy nem lehet észrevenni, ha a fog romlik alatta. Persze abban az esetben, ha a preparáció elég pontos volt, ez csak nagyon ritkán fordul elő. Ezért ezt nem nem soroljuk a hátrányai közé. Más hátrányt nem tudunk felsorolni.

Mennyi időt vesz igénybe egy korona elkészülése?

Az esetek túlnyomó többségében a korona 5 nap alatt van meg. Vannak a koronakészítésnek olyan munkafázisai amelyek jelentősebb időt igényelnek. Természetesen minden fogkorona egyedileg készül, és ez is megnyújtja a koronakészítés idejét. Abban az esetben, ha a koronán a végleges rögzítés előtt korrigálni kell, az egy-két nap alatt mindig megvan.

Mi rövidíti meg egy fogkorona életét a szájban?

A válasz nagyon egyszerű: a rossz szájhigiéné. A koronával rendelkező fogakat ugyanúgy meg kell mosni és ápolni kell, mint a fogkoronával nem rendelkező fogakat.
A fogkorona tartósságának feltétele persze a megfelelő minőség is. Ezért mi csak a legjobb fogtechnikai laboratóriumokkal működünk együtt, folyamatos minőségellenőrzés mellett.