fbpx

Blog

AZ APDT, mint a fogágybetegség terápiájának kiegészítő kezelése

A fogágybetegség gyógyítása mindennapos feladatunk. Az APDT, vagyis antimikrobiális fotodinámiás terápia egy nem invazív lézeres kezelés. Leggyakrabban fogágybetegségek kiegészítő kezeléseként alkalmazzuk, de előfordul, hogy gyökérkezelés közben erősen fertőzött gyökércsatorna vagy gyulladt implantátum esetén is szükség van rá, de akár nehezen gyógyuló aphta vagy foghúzás utáni gyulladás kezelésére is használhatjuk. 

Szerző: Dr. Hulita Sybilla

fogágybetegeség gyógyítása gyulladáscsökkentés gyógyszerek nélkül: az APDT, azaz antimikrobiális fotodinamikus terápia

A különböző gyulladások leggyakoribb tünetei az ínyfájdalom, az ínyvérzés, vöröses elszíneződés, de esetlegesen duzzanat is kialakulhat. Ha ezeket tapasztalja a páciens, javasolt felkeresnie fogorvosát, mert ez mind az ínygyulladás jele, mely kezelés nélkül a csontra is ráterjedhet és csontpusztulást okozhat.

Az APDT lényege, hogy a fertőzött területet egy élénk, kék színű festékkel festjük be. Ezeket a festékmolekulákat a baktériumok felveszik, majd ezután egy lézerrel megvilágítjuk az adott területet, mely a festék révén bevezetődik a baktériumokba, melyek ennek hatására elpusztulnak. Az APDT nem igényel érzéstelenítést, egy teljesen fájdalmatlan kezelésről van szó, illetve attól se kell tartani, hogy a lézernek a szemre káros hatása lenne, ugyanis ez már egy nagyon modern és biztonságos technika, de a biztonság kedvéért védőszemüveget is tudunk biztosítani.

Az APDT egy helyi antibiotikumos kezelésként is jellemezhető. Ennek következtében az APDT sok előnnyel rendelkezik egy szájon át bevehető antibiotikum terápiával szemben a fogágybetegség gyógyítása során. Az APDT ugyanis csak az adott területen fejti ki hatását, ezáltal nem terheli a szervezetet, mint ahogy különböző tabletták lebontása terhelné. Ezen kívül egy nagyon gyors kezelésről van szó, ugyanis pusztán 20 másodperc megvilágítás elegendő hozzá, hogy a baktériumok elpusztuljanak.

Fontos azonban megemlíteni, hogy fogágybetegség kezelése során elengedhetetlen, hogy a páciens is együttműködő legyen és otthon maximálisan odafigyeljen a megfelelő szájhigiénia fenntartására, mert enélkül hatástalan lesz a kezelés.

Szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy a fogágybetegségek gyógyulása hetekbe, hónapokba, sőt akár évekbe is telhet, és ez idő alatt szükség lehet az APDT kezelés megismétlésére.
Tapasztalataim alapján azonban egy nagyon sikeres terápiáról beszélünk, legtöbb esetben már egy, de maximum 2-3 kezelés után már szemmel látható eredményt érhetünk el, rövid időn belül megszűnik a páciens fájdalma, ínyvérzése, később pedig elkezd visszatapadni az íny a fogra és így a tisztíthatósága is jobbá válik, mely a gyógyulást is mind gyorsabbá és gyorsabbá teszi.