fbpx

Blog

Mi okozhatja a fehér foltokat a fogakon?

Fehér foltok a fogakon: mi okozhatja a fehér foltokat a fogakon?

Meg kell különböztetnünk, hogy milyen foltokat látunk a fogakon. Ha halvány, alig észrevehető fehér foltok vannak a fogakon, akkor az a saverózió eredménye lehet. Abban az esetben, ha erőteljes fehér folt, vagy egy kicsit rozsdabarna színű ez a folt, akkor a fluor túladagolására lehet gyanakodni.

A saverózió kialakulása

A saverózió a fogkopás olyan formája, amikor a sav meggyengíti a fogzománc felszínét. Amikor a fogzománc savak hatásának van kitéve (például ételek, italok hatására), átmenetileg meggyengül és veszít ásványi anyag tartalmából. A nyál segít a sav semlegesítésében, visszaállítja a száj természetes egyensúlyát, és lassan újra megerősíti a fogzománcot. A helyreállítási folyamat azonban lassú, így gyakori savas hatás esetén a fogzománc nem képes visszanyerni eredeti keménységét. A meggyengített fogzománc fogmosáskor könnyebben kopik, így idővel elvékonyodik. A saverózió nem azonos a fogszuvasodással Cukor- vagy keményítőtartalmú ételek fogyasztásakor a szájban (illetve a plakkban) lévő baktériumok savakká alakítják a cukrot és a keményítőt, ami a fogzománc roncsolásához vezethet. Ennek következtében a fogzománc idővel elbomlik és kialakul a fogszuvasodás. A fogszuvasodás lokalizált folyamat, vagyis egyszerre nem a fog egészét érinti, ezzel szemben a saverózió a sav hatásának kitett teljes fogfelszínen jelentkezik. A saverózióban nem játszanak szerepet a fogszuvasodást okozó baktériumok és az étrendből származó cukrok, mert ebben a folyamatban a savak közvetlen hatást fejtenek ki a fogzománcra.

A saverózió okai

A magas savtartalmú ételek és italok gyakori fogyasztása a fogzománc eróziójához vezethet. Az élelmiszerek közül például a bor, a gyümölcstea és számos gyümölcs magas savtartalmú, így károsíthatja a fogakat. Nem kell, és nem is lehet könnyen elkerülni a savas ételek fogyasztását, de figyelnünk kell arra, hogy mikor és hogyan fogyasztjuk azokat. Nemcsak az elfogyasztott étel vagy ital okozhat eróziót, hanem az is, ahogyan a savas anyagokat a szánkban tartjuk. Minél tovább tartjuk szánkban a savas ételeket és italokat, annál hosszabb ideig hat a sav a fogakra, így megnő az erózió veszélye. Ha például savas italt öblöget a szájában, tovább érintkezik a sav a foggal vagy fogakkal, így nő az erózió kockázata. Melyek a savas ételek? Az alábbi táblázatban néhány példát tüntettünk fel a nagy és az alacsony savtartalmú ételekre és italokra. Az utolsó oszlopban semleges ételek és italok találhatóak.

A SAVERÓZIÓRÓL BŐVEBBEN: KLIKK IDE!

Figyelmébe ajánljuk a SANORAL YOUTUBE-CSATORNÁJÁT, ahol számos kérdésre választ kaphat, KLIKK IDE!

Szintén ajánljuk a SANORAL FACEBOOK, ILLETVE A SANORAL INSTAGRAM-oldalát!

A Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika teljes körű fogászati és szájsebészeti szolgáltatással várja Önt.
A Sanoral vezető főorvosa Dr. Lászlófy Csaba szájsebész szakorvos, orális implantológia szakorvosa. Főorvos Úr saját honlapját IDE KATTINTVA lehet elérni.

A Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika szakmájukat szerető fogorvosok és szájsebészek szakmai közössége.