fbpx

Blog

Nem minden fog, ami annak látszik, avagy fogszabályozás kismetszőfog csírahiány esetén

Fogszabályozás csírahiány esetén – fogszabályozás Budapest

Fogszabályozás csírahiány esetén – fogszabályozás Budapest

Előfordul, hogy szervezetünk szabályokat rúg fel és nem ragaszkodik a számokhoz. Alábbi kis páciensünk fogszabályozásra érkezett hozzánk és röntgenfelvétel, valamint a fogszabályozó szakorvosunk által elvégzett személyes vizsgálat során hamar kiderült, hogy a 32 maradó foga helyett csak 30 van…
Dr. Visnyai Krisztina fogszabályozó szakorvosunk egyik esetét mutatjuk meg most.

MIT TEHETÜNK ILYENKOR?
  • szükségünk van egy széleskörű tudással rendelkező fogszabályozó szakorvosra
  • készítenünk kell egy mindenki számára megfelelő kezelési tervet
  • türelmesnek és szorgalmasnak kell lennünk, hiszen a jó munkához idő kell!

Jelen esetben páciensünk felső kismetszőfogai voltak csírahiányosak (azaz nincsen fogcsíra, amelyből a fog ki tud fejlődni), alsó fogazata pedig torlódott.

A csírahiányos kismetszőfogak helyét a kék pötty mutatja

A csírahiányos kismetszőfogak helyét a kék pötty mutatja

Első feladatunk az anatómiai sorrend alapján a fogak “helyrehúzása” volt – így sikerült a nagymetszők közötti rést bezárni, illetve a kismetszők helyét megnyitni.
Ezt követően a fogak rendezetté váltak, de még hátra van a kismetsző fogak pótlása.

Az implantációnak van egy alsó korhatára, amíg ezt páciensünk nem éri el, addig műfogakkal pótoljuk a hiányt.

FONTOS TUDNI

A fogszabályozásnál és ezen kívül sok más kezelésünknél is fontos tényező az együttműködés – ha a szakmai elhivatottság szorgalmas pácienssel találkozik – az eredmény tuti siker!

ÉRDEKESSÉG
A fogszabályozás megkezdése utűn másfél évvel már jól látható, hogy hol lesz a helye a csírahiányos kismetszőfogakat pótló implantátumoknak

A fogszabályozás megkezdése után másfél évvel már jól látható, hogy hol lesz a helye a csírahiányos kismetszőfogakat pótló implantátumoknak

Az öröklődő csírahiányt a Bolk-elmélettel magyarázzuk. Az elmélet neve: terminális redukciós elmélet. Lényege, hogy az emberi fogazatban az egyes fogcsoportokból mindig az utolsó tag tűnik el, így leggyakrabban a bölcsességfogak, az oldalsó metszők és néha a második kisőrlőfogak. Ez a csírahiány – a bölcsességfogak csíráját kivéve – fogazati anomáliát okoz, és minden esetben csak fogszabályozással korrigálható.
A csírahiány okai között tehát a Bolk-féle terminális redukciós elméletet említhetjük, de lehet oka a fogléc fejlődési zavara, illetve egyes olyan megbetegedések, amelyek több fog csírahiányát is okozhatják.

A leggyakoribb a kismetszőfogak csírahiánya – mint a bemutatott esetben is látjuk. A második leggyakoribb a második kisőrlőfogak csírahiánya, míg a harmadik leggyakoribb a bölcsességfogaké. Az egyébként, hogy ez sem túl gyakori, abból is látszik, hogy szájsebészeink rengeteg bölcsességfogat távolítanak el…

A csírahiányos kismetszőfogakat jelenleg még műfogak pótolják, amelyeket a fogszabályozó ív rögzít

A csírahiányos kismetszőfogakat jelenleg még műfogak pótolják, amelyeket a fogszabályozó ív rögzít A hiányzó kismetszőfogakat jelenleg még műfogak pótolják, amelyeket a fogszabályozó ív rögzít