fbpx

Blog

Belső vagy külső fogfehérítés? Mi a különbség?

Fogfehérítésre akkor van szükség, ha a fog elszíneződött. A fog elszíneződésének külső vagy belső oka is lehet. Ennek megfelelően külső vagy belső fogfehérítés szükséges.

Külső fogfehérítés – mikor alkalmazzuk?

Leggyakoribb okok között szerepelnek a színező hatással bíró ételek és italok: a vörösbor, kávé, kurkuma, curry, különböző teák, de természetesen nem feledkezhetünk meg a dohányzásról sem.
Ha ezek állnak az elszíneződés hátterében, akkor főleg a frontfogakon, de igazából az összes fogon látszódik az elváltozás.

Ebben az esetben van szükség külső fogfehérítésre!

Professzionális rendelői fogfehérítés Budapest

Professzionális rendelői fogfehérítés Budapest

A külső fogfehérítés történhet rendelőben (rendelői fogfehérítés, professzionális fogfehérítés), amikor a fogfelszínre egy erős oxidáló hatású anyagot viszünk fel, amelyet plazmalámpával világítunk meg – ez a fény aktiválja a fogfehérítő anyagot.

A külső fogfehérítés másik formája az otthon végzett: ilyenkor lenyomat alapján készített rugalmas sínt kap a páciens, és ebbe tölti bele otthon a rendelői anyaghoz képest kevésbé erős fehérítőt, és így helyezi fel a fogakra a sínt a megbeszéltek szerinti időtartamra. Mindezt addig kell ismételni, míg el nem éri a kívánt fehérséget.

Mi egyértelműen a rendelői professzionális fogfehérítést preferáljuk, mert az kontrollált körülmények között, általunk ellenőrizve történik, és így elkerülhetőek a kellemetlen mellékhatások és szövődmények. Nem beszélve arról, hogy a rendelői fogfehérítés azonnali eredményt hoz! 

Sokakat aggodalommal tölt el, hogy ez nem károsítja-e a fogak szerkezetét. Jogos a kérdés, hiszen a fogfehérítés egyik mellékhatása lehet a fogérzékenyeség. Ennek elkerülése érdekében a fehérítés után zárni kell a megnyílt csatornákat, amik a fogak idegeihez vezetnek. Ez otthon elvégezhető egy fogérzékenység csökkentésére kifejlesztett fogkrémmel.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható „fogfehérítő szerek” használata és a nem fogorvos vagy dentálhigiénikus felügyelete mellett ezekkel végzett „fogfehérítés” kifogásolható, mert a felhasználó csak kis mértékben vagy egyáltalán nem lehet biztos a termékösszetevők biztonságosságát, a dózisokat vagy a nem fogászati létesítményekben foglalkoztatott személyek szakképesítését illetően.

Belső fogfehérítés – mikor szükséges?

Sanoral - Dr. Hulita Sybilla fogorvos

Sanoral – Dr. Hulita Sybilla fogorvos

A belső és külső fogfehérítést az különbözteti meg egymástól, hogy míg a külső fogfehérítés szinte bármilyen egészséges, illetve kezelt fogon elvégezhető, addig a belső fogfehérítés csakis gyökérkezelt fogak esetében hajtható végre.

Magának az elszíneződésnek is a gyökérkezelés az okozója, egészen pontosan a gyökértömő anyag, vagyis a guttapercha. Gyökérkezelés során ahhoz, hogy eljussunk a fogbélhez a fog koronáján egy lyukat kell fúrni és miután feltágítottuk és kitisztítottuk a gyökércsatornákat, behelyezzük a guttaperchát, majd megfelelő hosszúságúra  vágjuk vissza, hogy elkészíthető legyen rá az esztétikus fedőtömés.
Ha azonban a guttapercha túl hosszú marad és az ínyből kilátszódó koronai részben benne hagyjuk, akkor az annak az egy fognak a szürkés elszíneződését okozhatja, mely így színében nagyon kilóg a sorból.

Megoldásként újra fúrunk egy lyukat a fogba, megkeresve a guttaperchát, visszafúrjuk a koronában lévő, nem odaillő részét, majd egy oxidálószerrel átitatott vattagombócot helyezünk az üregbe és ideiglenesen fedjük. A guttapercha visszafúrása meggátolja, hogy újra elszíneződjön a fog, az oxidálószer pedig kifehéríti a már elszíneződött foganyagot.
Pár nap múlva, de legkésőbb egy hét múlva kontrolláljuk a fogat, a pácienssel közösen eldöntjük eleget fehéredett-e.
Ha nem, akkor megismételjük a kezelést, ha igen, akkor a vattagombóc eltávolítása után elkészítjük a végleges tömést.

 

Dr. Hulita Sybilla
fogorvos
SANORAL FOGÁSZATI ÉS SZÁJSEBÉSZETI KLINIKA