fbpx

Blog

Mennyi az esélye, hogy foghúzás után megnyílik az arcüreg?

Az arcüreg, vagy latin nevén a sinus maxillaris a szemgödör, az orr és a felső állcsont között terül el, ebből adódóan csak a felső fogak kihúzása esetén állhat fenn az arcüreg megnyílásának veszélye. Az arcüreg a felső állcsont része, amelyről többet ITT olvashat.

Azonban minden foghúzást röntgenfelvétel készítése előzi meg, sőt ha az adott szituáció úgy kívánja akár CBCT is készülhet, mellyel egy 3D-s képet kapunk a fog elhelyezkedéséről, ezáltal egyértelművé válik a fogorvos számára, hogy a fog gyökere belenyúl-e az arcüregbe. Ez esetben mérlegelni kell, hogy a foghúzás úgy is nagyobb előnnyel jár-e a páciens számára, hogy megnyílhat az arcürege. Miután a foghúzás mellett döntünk, a fogorvos már úgy tud előkészülni, hogy az esetleges arcüreg megnyílást kezelni tudja, ugyanis ha ez előfordul, döntő tényező az idő, legkésőbb 48 órán belül zárni kell.

A foghúzás után a fogorvos több tesztet, úgynevezett sinus próbát is elvégez, hogy kiderítse megnyílt-e az arcüreg. Ha igen, a nyálkahártya összevarrásával zárja a nyílást. Amíg ez be nem forr, kerülni kell a nehéz fizikai munkát, hajolgatást, tüsszentést, egy szóval mindent, ami növelheti a nyomást az arc- és a szájüregben.

Szerencsére a Sanoral-ban felkészült szájsebészek dolgoznak, akik abban az esetben, ha az arcüreg megnyílik, szakszerű ellátást is tudnak biztosítani. Sőt: a felső nagyőrlőfogak eltávolítását minden esetben a szájsebészek végzik, a fent leírt okokra való tekintettel. Nem is javasoljuk, hogy valaki a felső őrlőfogát ne szájsebésszel „húzassa ki”. Az arcüteg-megnyílás ellátásának feltételei ugyanis annál kedvezőbbek, mennél előbb történik meg a szakszerű szájsebészeti ellátás.

Dr. Hulita Sybilla fogorvos