fbpx

Blog

A fogköztisztító kefe használata a megfelelő szájhigiénia érdekében

Legtöbben a fogkefére és fogkrémre asszociálnak mint a legfontosabb szájhigiénés eszközök. Létezik azonban egy nagyon fontos kiegészítő, melynek használata erősen javasolt: ez a fogköztisztító kefe.

Szerző: Dr. Szabó Dániel

Mire jó a fögköztisztító kefe?

Kiemelkedően fontos, hogy azokat a fogfelszíneket is tisztán tartsuk, amelyek nehezebben hozzáférhetőek a fogkefe sörtéi számára. Ezek a fogak szomszédjaikkal találkozó ún. kontakt felszínei, a fogközök. Ha a fogközökben található ételmaradék nincs eltávolítva, akkor megnő az esély a fogközi szuvasodás kialakulására, emellett a fogkő is könnyebben rakódik le.

A fogköztisztító kefe többnyire két részből áll: kefe rész és nyél rész. A nyél részből kivehető a kefe rész, ami azért jó, mert csak a kefe részt kell cserélni. A kefe rész egy csavart drótból és ebben rögzülő sörtékből áll. (Ezt a részt 3 hetente cserélni érdemes, mivel használatból adódóan elkopnak a sörték és baktériumok is megragadnak rajta.)

fogköztisztító kefe

Hogyan kell használni a fogköztisztító kefét?

Minden szájhigiénés eszköz akkor tud hatékonyan működni, ha megfelelően alkalmazzuk őket – különösen igaz ez a fogköztisztítókra, de a kézi- vagy elektromos fogkefék használata kapcsán is érdemes szakember segítségét kérnünk. Nagy hangsúly van tehát a jó technikán, amit egy szájhigiénikus vagy egy fogorvos tud megtanítani.

Mivel a fogköztisztító kefék különböző nagyságban kaphatók – színkód rendszer segít eligazodni köztük –, ezért különösen fontos a helyes méretet jól használjuk. Érdemes két olyan méretet kiválasztani, amivel minden fogköz végig tisztítható. A módszer pedig a következő: a két fog közé kell benyomni a fogköztisztítót az íny és a két fog összeérintkezése között. Vigyáznunk kell, hogy az ínyünket ne sértsük meg, fontos tudni azonban, hogy önmagában az ínyvérzéstől nem kell megijednünk, hiszen az legtöbbször az ínygyulladás jele – ami viszont pont a megfelelő tisztítás hiányában alakult ki. Ha teljesen benyomtuk a fogköztisztító kefét a fogközbe, akkor utána kihúzzuk.

‌A szájhigiénés rutint – fogkefével és fogkrémmel történő fogmosást ÉS fogköztisztítást – javasolt minden étkezés után elvégezni, de legalább naponta két alkalommal: reggel és este.